Skip to content

Biografie

“Vynikající hudební cit, velkolepý manuální technika v kombinaci s elegantním uměleckým designem tvoří Šachovu jedinečný tvůrčí vzor, který se již dlouho uznáván a milován nejen rodilá veřejnost."

Alim Šach je světově uznávaným dirigentem a profesorem v oboru dirigování. Je autorem mnoha uměleckých projektů, vystupuje v nejlepších sálech světa, spolupracuje s hvězdami světové kultury a mnoha významnými hudebními divadly v zahraničí. Věnuje se taktéž pedagogické činnosti a výuce budoucích dirigentů.

Vystudoval Petrohradskou státní konzervatoř (akademie) N. A. Rimského-Korsakova, kde se učil od věhlasných profesorů Ilji Musina a Fyodora Kozlova. Jejich žáky byli slavní umělci, jako je Y. Temirkanov, V. Gergiev, K. Simeonov, S. Byčkov, V. Sinajskij, S. Edwards, O. Dimitriadi a mnozí další světově proslulí dirigenti. V současnosti je Alim Šach považován za jednoho z nejtalentovanějších absolventů slavné leningradsko-petrohradské dirigentské školy.

Svou uměleckou kariéru dirigenta započal Alim Šach v roce 1994. Jeho jméno je spojeno s mnoha významnými hudebními projekty. V roce 2002 položil základy Mezinárodního symfonického orchestru „Let’s Make Music”, který se konal poprvé v Rusku.

V roce 2005 se stal jedním ze spoluautorů nového uměleckého trendu – „Cinemaphonia”. Světová premiéra tohoto nového uměleckého trendu spatřila světlo světa poprvé v Royal Albert Hall v Londýně. 

Alim Šach spolupracuje s různými operními společnostmi. V roce 2001 získal v Kalifornii (USA) ocenění (Artist Public Recognition Prize) za inscenaci opery G. Bizeta Carmen. V letech 2003-2005 byl hudebním ředitelem Petrohradského divadla hudební komedie (Petrohradské divadlo operety), jednoho z předních divadel v Rusku. V letech 2012-2015 byl šéfdirigentem Divadla opery a baletu Petrohradské státní konzervatoře (Opera and Ballet Theater of The St. Petersburg State Conservatory). V letech 2008 – 2022 byl šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Filharmonického komorního orchestru Novosibiřské státní filharmonie, která patří k nejlepším hudebním tělesům v Rusku. Jako hostující dirigent působil i v mnoha dalších divadlech v několika zemích světa.

Alim Šach je mezinárodně uznávanou autoritou a odborníkem v oblasti vzdělání dirigentů. Pracoval na Petrohradské univerzitě kultury a na Petrohradské státní konzervatoři (akademii). Od roku 2014 vede Alim Šach v České republice Mezinárodní mistrovské dirigentské kurzy. Do České republiky přijíždějí studenti dirigování z celého světa, aby pod mistrovým vedením pracovali s nejlepšími orchestry: MFO, PKF, BSOP a další. 

Maestro koncertoval v Německu, Francii, Rakousku, Nizozemsku, Belgii, Švýcarsku, Slovensku, Maďarsku, Polsku, Srbsku, Estonsku, Litvě, USA, Argentině, Kostarice, Jižní Koreji, Číně, Japonsku, Kazachstánu a Rusku. Za dobu své umělecké kariéry spolupracoval s mnoha hvězdami hudebního světa, jako je L. Pavarotti, P. Domingo, M. Rostropovich, M. Shostakovich, B. Berezovsky, R. Galliano a další. 

Řekli o dirigentovi

2
"...dokonale slyší partituru, odhaluje i zastřené rytmicko-intonační souvislosti. Alimova dirigentská interpretace je naplněna hlubokým smyslem a logikou. Ve svých interpretacích se Alim drží nejlepších vzorů, ale neopakuje razítka, ale představuje hudbu ve vlastním vidění. Takový dirigent je pro skladatele darem z nebes."
Boris Tiščenko
Skladatel
3
"S potěšením mohu říci, že Alim Šach diriguje hudbu mého otce lépe než většina dirigentů na světě!"
Maxim Šostakovič
Dirigent a klavírista
1
"Novosibirský filharmonický komorní orchestr se za dobu působení Alima Shaha stal jedním z nejlepších těles, které jsem kdy v životě slyšel."
Sergej Slonimskij
Skladatel